Knihy s holčičími a ženskými hrdinkami dlouho téměř nevycházely. A pokud ano, spíše podporovaly letité genderové stereotypy. Pak se karta obrátila a v současné době není problém vybrat si mezi napínavými příběhy s hlavní hrdinkou ženského pohlaví. která není jen pasivní účastnicí, ale zcela přirozeně se dokáže bránit či si prosadit svou. Knih s klučičími/mužskými hrdiny je dnes logicky relativně méně – takže jakýkoliv kvalitní titul, tím spíš pro náctileté pro čtenáře, mě vždy velmi potěší. A Stín železné opony mezi ně patří.
PLUSY
Petr Hugo Šlik píše pro kluky už léta. Tentokrát se ale obrací k trochu starším čtenářům (Matějovi je čtrnáct). A co se týče příběhu, jde mu to skvěle. Čtenář přičichne k detektivnímu a napínavému příběhu (Šlikova specialita) i k letním prázdninám u babičky a dědy. V knize najde téma kamarádství, první lásky, vztahu k rodičům (hlavně k vždy nepřítomnému otci)… A navíc tu máme ohlédnutí za obdobím totality v Československu, okořeněné syrovostí ostře hlídaného pohraničí – Slavonice byly v hraničním pásmu a Matějovi knižní prarodiče zde prožili celý život. Závěr příběhu navíc velmi pěkně propojí minulost s přítomností, což je dobrý způsob, jak ukázat, že dějiny nikdy nejsou minulostí.
MINUSY
Škoda, že si v redakci nedali tu práci, aby trochu srovnali autorův sloh. U knížek pro mladší čtenáře to tak nevyčnívá, ale zde, snad ve snaze o napínavé líčení situací nebo o jazyk blízký dnešním teenagerům, připomíná často text jakýsi špatný překlad z angličtiny.